Sadece dişleri düzeltmek akla gelmemelidir

Ortodonti, diş ve çenelerin uygun olmayan posizyonlarının teşhisi, önlenmesi ve tedavisi ile ilgilenen dişhekimliğinin bir dalıdır. Ortodontik tedavinin en önemli basamağı problemin tam olarak teşhis edilmesidir. Bu nedenle bizim anabilim dalımızda ağız içi ve ağız dışı fotoğraflar, iki boyutlu radyografiler ve ölçü alımı gibi geleneksel kayıt yöntemlerinin yanı sıra yumuşak-sert doku ve ağız içi yapılarının üç boyutlu değerlendirilmesi için sterefotogrammetrik, konik ışınlı bilgisayarlı tomografi ve ağız içi tarayıcı görüntüleri gibi ileri teknolojiler kullanılmaktadır.

Diş dizilimini sağlamak her yaşta mümkündür. Ortodontik braketler genelde dişlerin ön yüzüne uygulanmaktadır. Ancak ileri farklı teknikler, braketleri linguale (dişlerin arka yüzüne) yerleşimini mümkün kılmaktadır. Braketler paslanmaz çelik (gri renkli) veya porselen (beyaz renkli) olabilmektedir. Günümüzde kullanımı gittikçe artan şeffaf plak tedavisi, braket ve teller kullanılmadan, daha az görünür ve takıp çıkarılabilir splintler ile uygulanan ortodontik tedavi yöntemidir.

Çenelerin üç boyutta olan uygunsuz konumları çocukluk döneminde kullanılan ortopedik aygıtlar ile tedavi edilebilmektedir. Bu yüzden daimi birinci büyük azı dişler çıkar çıkmaz (yaklaşık 7 yaşında) bir ortodontist ile görüşülmesini tavsiye ediyoruz. Bu dönemde tedavi edilmeyen iskeletsel problemlerin tedavisi, dişlerin diziliminin yapılacağı tel tedavisi yanısıra plastik cerrahın gerçekleştireceği çene ameliyatı- ortognatik cerrahi ile gerçekleştirilmektedir. Bizim anabilim dalımızda hastalarımız ile tüm tedavi alternatiflerinin avantaj ve dezavantajları karşılıklı olarak tartışılıp onlar için en uygun olan tedaviye yönlendirilmeleri yapılmaktadır.